Search

روش شستشوی کیف و کفش چرم طبیعی

شستشو چرم طبیعی

فهرست مطالب

انواع محصولات چرم اعم از لباس های چرمی، کفش و کیف چرم زنانه و… همیشه طرفداران خاص خود را داشته اند. این محصولات هرگز ارزش خود را از دست نمی دهند و به عبارتی هیچ وقت از مد نمی افتند. به ویژه اگر چرم به کار رفته در آنها چرم طبیعی باشد. چرم طبیعی اگر به خوبی نگهداری شود و به درستی استفاده شود می تواند سالیان سالیان زیبایی و کیفیت خود را حفظ کند.

یکی از نکات مهمی که می بایست جهت مراقبت از لوازم چرمی مورد توجه قرار گیرد، نحوه شستشوی آنهاست. چرا که شستشوی این محصولات قواعد خاص خود را دارد و نمی توان از ماشین لباسشویی یا انواع مختلف مواد شوینده جهت این کار استفاده کرد. در این مطلب قصد داریم به بررسی نحوه صحیح شستشوی چرم طبیعی بپرداریم. اگر شما هم جزو افراد شیک پوش علاقه مند به محصولات چرم هستید لطفا در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

به یاد داشته باشید که خیساندن کامل کیف و کفش چرم می تواند موجب آسیب رسیدن به آن شود. بنابراین هرگز سعی نکنید با استفاده از روش های معمول شستشوی لباس، انواع محصولات چرم خود را بشویید. جهت شستشوی این محصولات از تجهیزات و روش های خاصی استفاده می شود. بنابراین سعی نکنید آنها را در خانه بشویید. بلکه بهترین راه حل این کار، سپردن لوازم چرمی به یک اتوشویی یا خشک شویی معتبر می باشد. اما در اکثر موارد که اصلا نیازی به شستشوی کامل چرم نیست، می توانید از انواع روش های پاک کردن لکه روی چرم استفاده کنید.

شست و شوی چرم طبیعی در خانه

چگونه چرم طبیعی را در خانه شستشو دهیم؟

همان طور که گفتیم به هیچ عنوان نباید چرم طبیعی را در داخل تشت آب فرو کنید. رسیدن آب به پشت چرم موجب از بین رفتن انعطاف پذیری و زیبایی آن خواهد شد. اما می توانید محصولات چرم از جمله البسه، کیف و کفش و مبلمان چرم خود را با استفاده از روش هایی که در ادامه بیان می کنیم رو شویی کنید.

شست و شوی چرم طبیعی در خانه

روش اول: استفاده از شوینده های مخصوص چرم

اولین و بهترین روش برای شستشو دادن سطح محصولات چرم استفاده از مواد شوینده مخصوص چرم است. انواع مختلف این مواد در بازار موجود هستند. روش شستشوی چرم با استفاده از این مواد به این شیوه است که ابتدا دستمال تمیز و نرمی را به کف ماده شوینده آغشته می کنید.

سپس آن را به آرامی و به صورت یکنواخت بر روی محصول چرمی می کشید. سپس با استفاده از پارچه دیگری که کمی مرطوب است، کف را از روی چرم پاک می کنید. در نهایت بهتر است با استفاده از واکس چرم از خشک شدن و ترک خوردن چرم جلوگیری کنید.

شستن چرم طبیعی

روش دوم: استفاده از شامپو بچه و سرکه

چنانچه دسترسی به مواد شوینده مخصوص چرم ندارید می توانید از این روش بسیار ساده جهت شستشوی چرم طبیعی بهره بگیرید. به این صورت که مقداری شامپو بچه را در داخل لیوان آب ولرم ریخته و چند قطره سرکه نیز به آن بیفزایید. حال یک ماده شوینده دارید. تمام مراحلی که برای شستشو با مواد شوینده مخصوص چرم ذکر شد، به ترتیب انجام دهید.

شست و شوی چرم طبیعی در خانه

روش سوم: استفاده از جوش شیرین

معمولا خانم های خانه دار از جوش شیرین به عنوان یک لکه بر قوی و یک پاک کنننده خانگی استفاده می کنند. این ماده در از بین بردن لکه محصولات چرم نیز بسیار مؤثر است. به این صورت که مقداری جوش شیرین را بر روی قسمت های لکه دار چرم بریزید و پس از مدتی آن را پاک کنید. می توانید این کار را چند بار تکرار کنید.

مشاهده محصولات کیف چرم زنانه

قبل از شستشوی لباس چرمی به برچسب شستشوی آن دقت کنید

چرم ها انواع مختلفی دارند. برخی از آنها دباغی شده اند و برخی دیگر نه. برخی از آنها دارای لایه محافظ هستند و برخی دیگر این لایه را ندارند. این اطلاعات بر روی برچسب لباس یا دیگر محصولات چرم ذکر می شوند. بنابراین با مشاهده برچسب محصول و توجه به علامات و نوشته های آن می توانید روش مناسبی را برای شستشوی محصول چرمی خود به کار ببرید.

Washing leather clothes

رفع انواع بوی بد از محصولات چرمی

گاه ممکن است لوازم چرمی شما بوی دود، بوی انواع عطر، بوی عرق و… را به خود بگیرند که برای شما ناخوشایند است. جهت رفع انواع بو ها از محصولات چرم می توانید از سرکه استفاده کنید. حتما بارها و بارها از سرکه برای از بین بردن بوی بد یخچال، آشپزخانه و یا سرویس بهداشتی استفاده کرده اید.

اکنون می توانید از محلول رقیق این ماده در آب به عنوان ماده ای برای رفع بوی بد کفش چرمی یا لباس خود استفاده کنید. اما توجه داشته باشید که ابتدا این محلول را بر روی قسمت بسیار کوچکی از چرم امتحان کنید. چنانچه هیچ گونه تغییر رنگی مشاهده نکردید می توانید تمام سطح چرم را با این محلول پاک کنید.

رفع انواع بوی بد از محصولات چرمی

ممکن است در ابتدا فکر کنید بوی بد قبلی با بوی سرکه ترکیب شد و غیر قابل تحمل تر شد. اما اگر کمی صبر کنید مشاهده خواهید کرد که نه تنها اثری از بوی سرکه وجود ندارد بلکه بوی ناخوشایند قبلی نیز کاملا از بین رفته است.

نکات مهم در شستشوی چرم طبیعی

در شستشوی چرم طبیعی به نکات زیر توجه فرمایید:

  • سعی کنید با شناختن نوع چرم به کار رفته در محصولات چرم مورد استفاده خود، بهترین روش شستشو را برای آن انتخاب نمایید.
  • چرم ها با هم متفاوتند. اگر یک ماده شوینده برای از بین بردن لک های یک محصول چرمی مؤثر بوده است دلیل نمی شود بر روی سایر محصولات چرم هم همین اثر را داشته باشد.
  • اگر محصولات چرم خود را برای شستشو به یک خشکشویی می سپارید، حتما از تخصص و اعتبار آن خشکشویی اطمینان حاصل کنید.

تمیز کردن چرم

چنانچه محصولات چرم خود را در خانه شستشو داده اید یا بنا به دلایل دیگر آنها خیس شده اند، برای خشک کردنشان از نور خورشید مستقیم استفاده نکنید.

نکات شستشو چرم طبیعی

اشتراک‌گذاری مطلب

مطالب مرتبط

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.