Search

معرفی ابزارهای چرم دوزی

معرفی ابزارها برای دوختن محصولات چرمی

فهرست مطالب

هدف از نگارش این مقاله، توضیح درباره ابزارهای چرم دوزی است. از آن جایی که صنعت چرم دوزی دارای قدمت زیادی در ایران می باشد افراد زیادی نیز در این صنعت مشغول به کار هستند. این افراد به خوبی با این ابزارها آشنا هستند و کاربرد آنها را می دانند. اما آن دسته از افرادی که به تازگی وارد این حرفه شده اند و یا قصد دارند به چرم دوزی مشغول شوند احتمالاً با ابزار چرم دوزی آشنایی ندارند. به منظور دریافت اطلاعات تکمیلی در مورد این وسایل ضروری، توصیه می کنیم مطالعه این مطلب از سری مقالات فروشگاه کیف و کفش چرم سورنا را از دست ندهید.

 

ابزار چرم دوزی

لوازم چرم دوزی دستی

چرم

ضروری ترین وسیله برای چرم دوزی، خود چرم است. چرم نوعی ماده طبیعی می باشد. این محصول از دباغی کردن پوست حیوانات به دست می آید. از آن جایی که برای تهیه چرم از پوست حیوانات مختلفی چون بز، گاو، گوسفند و … استفاده می شود می توان آن را در انواع مختلف و با رنگ بندی های متنوع تهیه نمود. به چرم هایی که از پوست حیوانات به دست می آید چرم طبیعی گفته می شود. علاوه بر انواع چرم طبیعی، امروزه انواع چرم مصنوعی نیز در بازار موجود می باشد.

چرم

 

تخته چرم دوزی

از دیگر ابزارهای چرم دوزی برای تولید محصولات چرمی از جمله کیف چرم زنانه، بوت چرم زنانه و… می توان به تخته کار چرم دوزی اشاره نمود. البته این تخته کار زمانی کاربرد دارد که چرم دوزی با دست انجام شود. در این موارد، به هنگام سمبه زنی و یا سوراخ نمودن چرم، تخته زیر آن قرار می گیرد. این تخته ها دارای جنسی از فایبر گلاس بوده یا از پلاستیک فشرده ساخته می شوند.

مشاهده محصولات کیف چرم زنانه

موم

برای دوخت چرم از نخ های مخصوصی استفاده می شود. این نخ ها ممکن است به هنگام کار، ریش ریش شوند. برای جلوگیری از این امر از موم استفاده می شود. به این منظور قبل از دوخت، نخ بر روی موم کشیده شده و استحکام آن بالا می رود.

لوازم چرم دوزی دستی

سمبه

سمبه جزو ابزارهای چرم دوزی مهم است که در اندازه های مختلفی تولید شده است. به هنگام چرم دوزی لازم است که سوراخ هایی در آن ایجاد شود. این سوراخ ها متناسب با کاربردی که دارند باید در اندازه های مختلفی باشند.

به منظور ایجاد سوراخ هایی با اندازه های متنوع بر روی چرم با استفاده از سمبه، این وسیله در سایزهای مختلفی تهیه شده است. سمبه شماره 1.5 که جهت ایجاد سوراخ هایی برای دوخت و دوز با نخ، مورد استفاده قرار می گیرد. سمبه شماره 2 که برای ایجاد سوراخ برای جای دکمه و پرچ، تهیه شده است و سمبه شماره 3 که جهت ایجاد سوراخ برای دوخت و دوز با قیطان پلاستیکی از آن استفاده می شود.

Sembe

مشته

زمانی که از سمبه برای سوراخ کردن چرم استفاده می شود باید وسیله ای باشد که با آن بر روی سمبه، فشار وارد کرد. این وسیله با نام مشتی شناخته می شود. این وسیله را می توان از اساسی ترین ابزارهای چرم دوزی دانست. همان گونه که سمبه در سه سایز تولید شده است این محصول نیز دارای سه اندازه مختلف می باشد.

ابزارهای چرم دوزی

پانچ

پانچ که وسیله ای برای ایجاد سوراخ بر روی چرم است از دیگر ابزارهایی است که در چرم دوزی مورد استفاده قرار می گیرد. این محصول جایگزین سمبه شده و کار را برای صنعت کاران، راحت کرده است. در ضمن استفاده از این دستگاه در مواردی که لبه های چرم با استفاده از چسب به هم متصل شده است نیز می تواند مثمر ثمر باشد. زیرا در این حالت نمی توان چرم را با استفاده از سمبه، سوراخ کرد.

پانچ در چرم دوزی

نخ چرم دوزی

از آن جایی که چرم دارای جنسی نسبتاً ضخیم می باشد باید برای دوخت آن از نخ های متفاوتی استفاده کرد. این نخ ها ممکن است به صورت نخ های ساده موم زده باشند یا از قیطان های پلاستیکی برای دوخت چرم، استفاده شود.

قیچی

قیچی از دیگر ابزارهای چرم دوزی است. البته ممکن است از کاتر نیز برای برش زدن چرم استفاده گردد.

چسب

در بعضی محصولات لازم است که قسمت هایی از چرم با استفاده از چسب، به هم متصل شود. در این موارد از چسب آهن استفاده می شود. زمانی که از چسب استفاده کردید باید مدت زمان کمی صبر کنید تا چسب خشک شود. بعد از آن می توانید لبه ها را به هم متصل کنید.

خط کش

از دیگر ابزار چرم دوزی می توان به خط کش فلزی اشاره کرد. این محصول برای اندازه گیری چرم و مشخص کردن خطوط برش چرم، استفاده می شود.

اشتراک‌گذاری مطلب

مطالب مرتبط

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.